Advance voting begins 12-day run on Monday.

Advance voting begins 12-day run on Monday.

Advance voting continued at midday Friday at the Anthony Center in Garden Lakes.  Hometown photo.

 

THE LATEST

Latest advance/absentee voting numbers:

  • Advance ballots cast Monday-Wednesday: 685. No updates since then; link is below.
  • Absentee ballots mailed/received through Wednesday: 310 mailed / 35 received / 3 rejected.

Click here to track the advance and absentee ballot counts.

To request an absentee ballot, please call 706-291‑5167


Key dates:

  • Today-May 20: Advance voting begins at the elections office at 18 E. 12th St. and the Anthony Recreation Center at 2901 Garden Lakes Blvd. NW.
  • May 24: The primary.  Please click here for which races are on the ballot.
  • June 21: The primary runoff (and it will be needed this election cycle)

About advance voting:

  • Weekdays, now through May 20 from 8 a.m. until 5 p.m. at both the elections office at 18 E. 12th St. and the Anthony Recreation Center at 2901 Garden Lakes Blvd. NW.
  • Saturday voting on May 14 is from 9 a.m. until 5 p.m.
  • Sunday voting on May 15 is from 1-5 p.m.

The local ballot (state follows). We have cut all uncontested races although they will appear on ballots..

$130 million extra-penny sales tax for education-related projects from Rome City and Floyd County public schools. What to know:

  • $75,270,000 would be designed for Floyd County Schools. As stated, it would fund construction, replacement and renovations at existing schools including the College and Career Academy. Two county schools, Cave Spring Elementary and Glenwood Primary, close after classes end in May.
  • $54,730,000 would be designated for Rome City Schools. Primary purpose: A replacement for Rome Middle School.
  • It would replace, or extend, a penny-on-the-dollar tax for education that has been collected since April 1, 2019; that tax ends March 31, 2024. The tax package approved by Floyd County voters in 2017 was for $80 million (both school systems); the 2022 proposal has a revenue cap that is 62.5% larger.

FLOYD COUNTY COMMISSION

Post 4: Primary to decide who gets the seat.

  • Larry Maxey, R, Incumbent.
  • Ronnie Kilgo, R.

STATE SENATE

District 52: Likely runoff with the winner getting the seat as there is no Democratic opposition.

  • Chuck Hufstetler, R, Incumbent
  • Derek Keeney, R.
  • Jeff Lewis, R.

District 53: Will be decided May 24 as there is no Democratic opposition.

  • Steven Henry, R
  • Colton Moore, R

STATE HOUSE

District 12: Winner takes the seat; no Democratic opposition.

  • Eddie Lumsden, R, Incumbent.
  • Robert Watson, R.

District 13: Runoff likely to decide winner; no Democratic opposition in November.

  • Brad Barnes, R.
  • Katie Dempsey, R, Incumbent.
  • Luke Martin, R.

District 16: Primary winner takes the seat; no Democratic opponents.

  • Trey Kelley, R, Incumbent
  • Scott Richards, R.

U.S. HOUSE

District 14/Democrats: Runoff will be needed.

  • Wendy Davis, D.
  • Marcus Flowers, D.
  • Holly McCormack, D.

District 14/Republicans: Runoff will be needed.

  • Eric Cunningham, R.
  • Marjorie Taylor Greene, R, incumbent
  • James Haygood, R.
  • Charles Lutin, R.
  • Jennifer Strahan, R.
  • Seth Synstelien, R.

District 14/Libertarian

  • Angela Pence

District 11: Will be decided in the Nov. 8 general election.

  • Barry Loudermilk, R, Incumbent.
  • Antonio Daza, D.

From the Secretary of State’s office:

A searchable database on who’s qualified for federal, state and local offices. Click qualify


STATEWIDE BALLOT courtesy of the Marietta Daily Journal

FEDERAL

U.S. Senate

  • GARY W. BLACK (R)
  • JOSH CLARK (R)
  • KELVIN KING (R)
  • JONATHAN “JON” MCCOLUMN (R)
  • LATHAM SADDLER (R)
  • HERSCHEL JUNIOR WALKER (R)
  • CHASE OLIVER (L)
  • TAMARA JOHNSON-SHEALEY (D)
  • RAPHAEL WARNOCK (D) (I)

Governor

  • CATHERINE DAVIS (R)
  • BRIAN KEMP (R) (I)
  • DAVID A. PERDUE (R)
  • KANDISS TAYLOR (R)
  • TOM WILLIAMS (R)
  • STACEY ABRAMS (D)
  • SHANE HAZEL (L)
  • AL BARTELL (IND)

Lieutenant Governor

  • BURT JONES (R)
  • MACK MCGREGOR (R)
  • BUTCH MILLER (R)
  • JEANNE SEAVER (R)
  • ERICK E. ALLEN (D)
  • CHARLIE BAILEY (D)
  • TYRONE BROOKS JR (D)
  • TONY BROWN (D)
  • KWANZA HALL (D)
  • JASON T. HAYES (D)
  • DERRICK L. JACKSON (D)
  • R. MALIK (D)
  • RENITTA SHANNON (D)

RYAN GRAHAM (L)


Secretary of State

  • DAVID C. BELLE ISLE (R)
  • JODY HICE (R)
  • T.J. HUDSON (R)
  • BRAD RAFFENSPERGER (R) (I)

TED METZ (L)

  • DEE DAWKINS-HAIGLER (D)
  • JOHN EAVES (D)
  • FLOYD GRIFFIN (D)
  • BEE NGUYEN (D)
  • MICHAEL OWENS (D)

Attorney General

  • CHRIS CARR (R) (I)
  • JOHN GORDON (R)
  • JENNIFER “JEN” JORDAN (D)
  • CHRISTIAN WISE SMITH (D)

MARTIN COWEN (L)


Commissioner of Agriculture

TYLER HARPER (R)

  • WINFRED DUKES (D)
  • NAKITA HEMINGWAY (D)
  • FRED SWANN (D)

DAVID RAUDABAUGH (L)

MOLLIE “MALI” BEAVERS (IND)


Commissioner of Insurance

  • BEN COWART (R)
  • JOHN KING (R) (I)
  • PATRICK WITT (R)
  • RAPHAEL BAKER (D)
  • JANICE LAWS ROBINSON (D)
  • MATTHEW WILSON (D)

Commissioner of Labor

EMILY ANDERSON (L)

  • KARTIK BHATT (R)
  • MIKE COAN (R)
  • BRUCE THOMPSON (R)
  • WILLIAM “WILL” BODDIE JR (D)
  • THOMAS DEAN (D)
  • NICOLE HORN (D)
  • LESTER G. JACKSON III (D)
  • NADIA SURRENCY (D)

State School Superintendent

  • JOHN D. BARGE (R)
  • RICHARD WOODS (R) (I)
  • CURREY HITCHENS (D)
  • JAHA V. HOWARD (D)
  • JAMES MORROW JR (D)
  • ALISHA THOMAS SEARCY (D)

Public Service Commissioner District 2

COLIN MCKINNEY (L)

TIM ECHOLS (R) (I)

  • PATTY DURAND (D)
  • RUSSELL EDWARDS (D)

Public Service Commissioner District 3

FITZ JOHNSON (R) (I)

  • SHELIA EDWARDS (D)
  • CHANDRA FARLEY (D)
  • MISSY MOORE (D)

State Supreme Court Justice

VERONICA BRINSON

VERDA M. COLVIN (I)

 

 

Share Button

Sorry, comments are closed for this post.